15 patarimų: kaip taupyti pinigus vištų, ančių, žąsų, balandžių lesalams?

Didėjančios grūdų ir lesalų kainos baugina ne vieną paukščių augintoją. Nesvarbu, ar auginate dekoratyvines ir veislines vištas, antis, žąsis, balandžius ar kitus paukščius. Dėl žaliavų kainų, dujų ir elektros kainų šuolio pramoninių paukštynų sektorius tampa nuostolingu visoje Europoje. Lietuvoje kovo pradžioje paukštininkystės sektoriui numatyta 2 mln eurų valstybės pagalbos, tačiau Kaišiadorių paukštynas atleidžia net 200 savo darbuotojų.

Mažieji paukščių augintojai taip pat nori sutaupyti. 15 patarimų.

1) Sumažinti paukščių skaičių.

Logiškas, bet daugeliui komplikuotas sprendimas, nes paukščių mylėtojai mieliau įsigys naują paukštį negu atsisveikins su savuoju. Suprantu, kad daugelis iš Jūsų auginate paukščius kaip savo augintinius. Bet jeigu vis tik reikia, tada mažinti pagal produktyvumą, pagal amžių, pagal patinka-nepatinka ar kitus Jūsų sugalvotus metodus. Jūsų prosenelė greičiausiai būtų tiesiog išvirusi sriubos iš nereikalingų paukščių, žinau, kad ši mintis galėjo įvaryti siaubo, nes dabar daugelis paukščius, pavyzdžiui, nereikalingus gaidžius tiesiog padovanojame kažkam.

2) Laikyti paukščių veisles, kurios sulesa mažiau.

Didžiųjų veislių vištos sulesa kur kas daugiau negu nykštukinės (bantaminės). Kalakutas sules daugiau už vištą, višta sules daugiau už balandį ir t.t. Tačiau dėl skonio nesiginčijama Jūs žinote geriau kas Jums patinka ir mylimiausi paukščiai privalo būti namuose.

3) Paleisti paukščius kaip galima laisviau

Jeigu saugu ir įmanoma paleisti paukščius laisvai po visą ar dalį teritorijos. Paukščiai patys susiras papildomų maisto medžiagų. Bėgiodami nenuobodžiaus, bus atsparesni ligoms, bet ir padės kontroliuoti vabzdžių populiacijas. Raminantis užsiėmimas stebėti natūralioje aplinkoje lesančius paukščius.

4) Uždarytų paukščių priežiūra

Jeigu paukščiai yra voljere ar aptverti ribotoje teritorijoje, pavyzdžiui, vasaros mėnesiais reikia kuo dažniau duoti žolės, piktžolių. Ar tiesiog su kastuvu iškasti žemės gabalą su velėna (žole), o paukščiai patys išsirinks kas jiems reikia. Kitaip sakant, jeigu paukščių negalite paleisti į kiemą – kiemas turi ateiti pas juos.

5) Geriausios kokybės pašarai už geriausią kainą

Domėkitės ir lyginkite skirtingų pašarų gamyklų kainas. Tačiau pigiau ne visada geriau, jeigu žemos kokybės lesalas, jame bus mažiau naudingų medžiagų. Taip pat naudojant pigesnius pašarus didesnė tikimybė vėliau surasti maiste genetiškai modifikuotų ingridentų.

6) Kooperuokitės ir pirkite urmu

Su kitais paukščių augintojais pirkite iš karto didelį kiekį. Kiekvienas pardavėjas suinteresuotas parduoti daugiau, todėl gali būti lankstesnis ir pasiūlyti nuolaidą ar geresnes sąlygas.

7) Lesalo daiginimas

Grūdų daiginimas minimaliomis išlaidomis gali užtikrinti daug maistinių medžiagų paukščiams. Daiginti lesalus reikėtų šviesioje vietoje, bet saugant nuo tiesioginių saulės spindulių. Grūdus išplauti – iškilusių nenaudoti, mirkinti 8-12 valandų, tada paskleisti plonu sluoksniu. Už keleto dienų daigai pasiekiantys 1-2 mm ilgį vertingiausi, bet paukščiai nebrokuos ir gerokai didesnių.

8) Maisto atliekos nuo pietų stalo iš virtuvės

Paukščių augintojai savo paukščius kartais pavaišina likučiais nuo pietų likusiais maisto likučiais. Tačiau reikia vengti supelijusio ar pūvančio maisto

9) Kiaušiniai vištoms

Jeigu perteklius kiaušinių arba per ilgai kiaušiniai stovėjo šaldytuve, galima palesinti vištas. Pastebėta, kad lesinimas virtais kiaušiniais neskatina vištų lesti savo kiaušinius. Galima panaudoti lesinimui ir inkubacinius kiaušinius, kurie po savaitės inkubatoriuje paaiškėjo peršvietus, kad nėra apvaisinti ir nebus gyvybės. Tokius kiaušinius panaudoti lesinimui, o jų vietą pakeisti naujais inkubaciniais kiaušiniais.

10) Fermentuotas pašaras

Anot naudojančių tokį metodą, pašaro išlaidas galima sumažinti iki 30%. Fermentavimas iš esmės yra procesas, kuriame lesalas tam tikrą laiką būna vandenyje, tai tas pats procesas, kuris naudojamas raugintiems kopūstams. Fermentacijos procesas sukuria gerąsias bankterijas, kurios žinomos kaip probliotikai, jos padidina maistinių medžiagų suvartojimą ir sumažina jų suvalgomą kiekį. Fermentuotas pašaras didina kiaušinių, lukšto storį, pagerina žarnyno darbą.

11) Baltymai komposto dėžėje

Komposto dėžė ar krūva, kurioje sodo ir virtuvės maisto likučiai pritraukia gausybę vabzdžių, kuriuos vištos mėgsta lesti. Todėl kelis kartus per savaitę galima paleisti paukščius ant komposto krūvos. Vištos ne tik rinks vabdžius, bet kapstydamos purens ir tręš kompostą. Vabzdžiai puikus baltymų šaltinis ir jie yra nemokami.

12) Normuoti lesalą

Lesalą normuoti ir neperšerti paukščių. Pilnos lesyklos didelis patogumas, bet dažniausiai lesinate ne tik savo paukščius, bet ir peles, žiurkes. Todėl nepaprastai sunku kovoti su graužikais, kai kiaurą parą veikia Jūsų lesalais pildomas bufetas. Problema išsprendžiama lesinant tiek, kiek paukščiai sulesa per dieną.

13) Geresnis paukštidės inventorius

Jeigu lesalas mėtosi ant grindų, vadinasi, nėra tinkamos lesyklos. Pasistengti, kad lesyklos būtų pakabintos reikiamame aukštyje. Reikia tobulinti esamas arba įsigyti modernesnių.

14) Ūkininkų turgeliai

Paskutinę darbo valandą ūkininkų turguose galima bandyti susitarti dėl pigios arba net nemokamos produkcijos, kuri dėl tam tikrų priežasčių jau nebus parduodama žmonėms, tačiau gali puikiai tikti Jūsų paukščiams.

15) Pasodinkite darže vištų mėgstamų daržovių

Paukščių mėgstamos daržovės ir žolelės gali būti užaugintos Jūsų darže. Vištos labai mėgsta cukinijas, moliūgus, taip pat salotas, lapinius kopūstus, saulėgrąžas, runkeliai ir jų lapai ir t.t.

Galbūt mažiau yra daugiau?  Augindami mažesnį skaičių paukščių, turime galimybę geriau juos individualiai pažinti kaip augintinius ir daugiau sužinoti apie paukščių gyvenimo ir veisimo ypatybes.

Parengė LIETUVOS DEKORATYVINIŲ IR VEISLINIŲ PAUKŠČIŲ AUGINTOJŲ DRAUGIJA

P.S. Apie lesalus rekomenduojame nemokamą seminarą. Daugiau apie seminarą skaitykite čia>>

15 patarimų: kaip taupyti pinigus vištų, ančių, žąsų, balandžių lesalams?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų