Taisyklingas naminių paukščių žiedavimas pagal veisles (žiedų mm pagal rūšis)

Kaip žieduoti naminius paukščius? Kokio mm žiedai dedami? O kur ieškoti informacijos? Visiems pradedantiesiems ir pažengusiems kyla panašių klausimų. Anksčiau ir aš su tuo susidūriau, bet keblu, kai nėra patvirtintos informacijos, o ir paklausti vadinamo elito, paukštininkų profesionalų gana keblu, nes niekas neturi Tau laiko. Apskritai, pas mus visi viską žino ir nėra ko aiškinti kitiems. Kiti jau įpratę ir tai savaime suprantamas dalykas. Ne taip seniai moteris grįžo namo iš paukščių parodos Lietuvoje, ji nusiminusi, nes niekaip nesuranda internete kokio dydžio tiksliai turi būti žieduojamas Orpingtonų veislės gaidys… kitas žmogus blaškosi ir nežino kaip reikia žieduoti sebraitą…trečias sako, kad pirmą kartą girdi apie kažkokius žiedus…
PAPILDYMAS. Pastebėjau, kad žmonės vis tiek neskiria žiedo nuo žymeklio, “kembriko”. Kadangi abu yra gaminami iš plastmasės, abu panašūs ir būna įvairių spalvų. Todėl savo pasakojimą papildysiu nuotraukomis ir iliustruosiu esminiais skirtumais, tikiuosi, kad dabar jau bus aiškiau. O jeigu dar kam nors neaišku, klauskite – paaiškinsiu.
Žiedai
Žymekliai (“kembrikai”)

Naudojimas. Visam gyvenimo laikui.


Žymėjimas. Galima tik esant viščiukui.

Žiedavimo būdas. Tik užmauti, užnerti ant viščiuko kojos.

Pagamintas. Apskritas ir vientisas pagamintas iš plastmasės.

Spalvos. Europos asociacijos griežtai nustatoma tik viena spalva kiekvienais metams.

2017 geltona,
2018 mėlyna,
2019 m. žalia,
2020 m. pilka,
2021 m. balta,
2022 m. juoda.
2023 m. geltona.

Naudojimas. Laikinai pažymėti.


Žymėjimas. Galima bet kokio amžiaus.

Žiedavimo būdas. Bet kada užsegti ant paukščio kojos.

 Pagamintas. Apskritas pagamintas iš plastmasės, tačiau galima jį “atidaryti”, “praverti” ir užsegti (uždėti) ant paukščio kojos.

 Spalvos. Pačios įvairiausios apribojimų nėra.

Naujokams ir pažengusiems reikia paaiškinti kam dekoratyviniai ir veisliniai paukščiai yra žieduojami žiedais. Atsakymas, atrodytų labai paprastas, tam reikalinga, kad būtų galima juos identifikuoti. Žiedai paukščiams kaip žmogui pasas. Žmogus pasą gali pamesti, o  paukštis su savo žiedu gyvena visą gyvenimą, nes žieduojami būnant kelių savaičių amžiaus. Žiedavimas padeda geriau pažinoti paukščius, vesti apskaitą, dirbti veislinį darbą ir t.t.

Įdomu, tarkime, kad ir nupirkus žieduotą paukštį. Kokią informaciją mes galime išskaityti vien tik iš žiedo?
Pavyzdžiui, LT 10 2015 A 125 
Paukštis žieduotas LT-Lietuvoje. 10mm žiedo skersmuo, gimęs 2015 m., serija A, žiedo numeris 125.
  • Šalies simbolis. Nurodo šalį, kurioje paukštis buvo užaugintas, pavyzdžiui, DV – Vokietija, PL – Lenkija, LT – Lietuva.
  • Paukščio gimimo metai. Ant žiedo yra užrašomi metai, labai patogu vėliau sužinoti kokio amžiaus yra Jūsų auginamas paukštis. Metai dažniausiai užrašomi ant žiedo vertikaliai.

  • Žiedo mm. Skaičiukai, kurie reiškia žiedo skersmenį milimetrais, pavyzdžiui 10, 12, 18. Jeigu nebūtų užrašyta šių skaičiukų, nors mane iš pradžių jie labai nervino, nes maišėsi su metais (16,18,19), bet jie labai svarbūs, nes labai sunku iš akies nustatyti kokio diametro yra žiedas. Mat kiekviena veislė žieduojama skirtingu milimetrų žiedu.
Kiekvienos naminių paukščių rūšies skiriasi kojos storis, todėl yra reglamentas kokio milimetrų dydžio turi būti žieduojama atitinkama veislė.
Tarkime žieduojami balandžių patinas ir patelė vienodo skersmens žiedais. O naminiams paukščiams: dekoratyvinėms, veislinėms vištoms, antims, žąsims, kalakutams yra skirtingas skersmuo patinėliui ir patelei.
Pavyzdžiui veislinių vištų veislė, didieji bramai gaidys žieduojamas 27 mm, o višta 24 mm žiedu. Balandžių veislė Kauno baltajuostis vienodu 7mm žiedu tiek patinas, tiek patelė.

  • Serijos raidė ir numeracija. A, B, C, D, E, F… raidės įvedimas padeda sutrumpinti skaitmenų skaičių nuo 1 iki 999. Jeigu šalyje užsakoma žiedų tūkstančiais nereikia rašyti 2001, 12563 užtenka serijos raidės ir skaičių iki tūkstančio B 1, H 563.
  • Žiedų spalvos. Dar svarbu, jog laikomasi tam tikros nustatytos tvarkos, jog kiekvienais metais žiedai išleidžiami tam tikros spalvos., pavyzdžiui, 2018 mėlynos, 2019 m. žalios, o 2020 m. bus pilkos spalvos.
  • Žiedų medžiaga. Naminiams paukščiams žiedai gaminami iš aliuminio ir plastiko mišinio arba vien tik iš plastiko. Naminiai paukščiai daugiausiai žieduojami plastmasiniais žiedais, kad būtų kuo patogiau gyvūnams gyventi su jais.
Pavyzdžiui, sportiniai balandžiai žieduojami vis dar stipresniais žiedais iš aliuminio ir plastiko, nes jie skrenda tūkstančius kilometrų ir plastmasinis žiedas tiesiog po tokių kelionių neatlaikytų ir greitai susidėvėtų. 
Dar gali būti du papildomi ženklinimai
  • SIMBOLIAI. Organizacijos, klubo pavadinimo šifras. Kartais vietoje serijos numerio įrašoma trumpinys, kuris reiškia asociacijos, draugijos ar klubo pavadinimą.
Pavyzdžiui, LT 10 2017 BORG 33 
Paukštis žieduotas LT-Lietuvoje. 10mm skersmuo, gimęs 2017 m., serija identifikuoja organizaciją BORG, žiedo numeris 33
BORG trumpinys gali reikšti kokią nors asociaciją, draugiją, vienos vištų rūšies klubą ar kitą sutartinį ženklinimą…
  • Simbolis ES. Tai komercinis sprendimas, kad žiedui suteikti daugiau prestižo, kad paukštis žieduotas Europos sąjungoje, tačiau realiai toks žiedas paukščių parodose nesuteikia jokių išskirtinių teisių.
  • Simbolis EE. Tai labai svarbus ženklinimo simbolis. Jis reiškia, jog žiedas priklauso EE – Europos naminių paukščių, balandžių, dekoratyvinių paukščių, triušių ir jūros kiaulyčių veisėjų asociacijai. Būtent EE organizacija rūpinasi visų gyvūnų ženklinimu, standartais, naujų veislių įteisinimu, taisyklėmis. Su EE simboliu žiedas yra atpažįstamas visoje Europoje, reiškia, jog nuvežus į bet kurią parodą, paukščiai bus įvertinti. Jeigu žiedas be EE simbolių, paukščiai nėra vertinami, nes toks yra susitarimas. Žinoma, dar daug kas priklauso nuo parodos organizatorių reglamento. Čia kalba eina ne apie Lietuvos, bet Europoje vykstančias parodas. Lietuvoje vertinami ir nežieduoti paukščiai, nes mes neturime tokių ilgaamžių tradicijų.
Vis dar skaitote šį nuobodų tekstą? Sveikinu – dabar jau Jūs esate beveik šios srities profesionalai! 🙂
Jūs jau žinote, ką reiškia žiedai, ant jų užrašyti simboliai, bet tada iškyla klausimas. Kokio diametro mm reikia žiedų mano auginamoms vištoms ar žąsims!!! Einame klausti dėdės Google, o jis protingas išmeta daug puslapių su įvairiomis žiedų mm numeracijomis. Bet pasirodo, jog nutinka taip, kad egzistuoja tarp tų internetinių puslapių nevienodi mm toms pačioms veislėms. Viename puslapyje patinėlį rekomenduoja žieduoti 12 mm žiedu, o kitame jau 11 mm. Galite nepataikyti ir daugiau, tai žiedas ant kojos kabės labai laisvai, o esant dideliam tarpui tarp žiedo ir kojos, žiūrėk vieną dieną ir pasikabins paukščio koja ant tvoros. 🙂 Žinoma, tai pokštas, bet rimtai už netinkamą žiedavimą Europos parodose paukštis gali būti diskvalifikuotas, jeigu žiedas per didelis tai veislei. Yra tvarka ir rimtiems augintojams privalu jos laikytis. Taigi kaip nesuklysti? Kas Europoje organizuoja ir palaiko visą šią tvarką? Pasikartosiu, jog visą oficialią informaciją, taisykles tvirtina ir kuria EE – Europos naminių paukščių, balandžių, dekoratyvinių paukščių, triušių ir jūros kiaulyčių veisėjų asociacija. Taigi išsiaiškinau, jog žieduojant ir reikėtų laikytis EE organizacijos patvirtintų žiedų dydžių. Pridedu oficialius sąrašus pagal veisles.
Stulpeliuose pažymėta: paukščio kilmės šalis, pavadinimas vokiškai, prancūziškai, angliškai, žiedas patinui, žiedas patelei:

NAMINIŲ PAUKŠČIŲ VEISLIŲ PAVADINIMAI IR ŽIEDŲ DYDŽIAI

Didelių, stambių vištų veislės ir žiedų dydžiai

Bantaminių (nykštukinių) vištų veislės ir žiedų dydžiai

Žiedų dydžiai vandens paukščiams, kalakutams, patarškoms ir putpelėms

BALANDŽIŲ VEISLĖS IR ŽIEDŲ DYDŽIAI

Balandžių veislės ir žiedų dydžių patvirtintas sąrašas.

Žinoma, Lietuvoje žvelgiama daug paprasčiau. Tikriausiai paukščius žieduoja tik maža dalis augintojų, nes paukštis be žiedo, jeigu yra geros kokybės jis vertingas ir mylimas. Net gali būti ir įvertintas parodoje, jeigu parodos reglamentas leidžia. Tik dalyvaudamas parodose pradedantis ar pažengęs paukščių augintojas, gali žinoti ar galima iš jo kažką auginti, ar reikėtų jį tiesiai į sriubą.  🙂 
Jeigu pasirodys ši informacija aktuali, tai parašysiu daugiau, o gal visi viską žino kaip visuomet. 🙂
Būtų malonu, jeigu įdomi informacija, jog pakomentuotumėte po šiuo straipsniu.

dirzeliai vistoms

Beveik visą gyvenimą auginu balandžius, o naminius paukščius gerokai mažiau. Mielai susipažinčiau su žmonėmis, kuriems trūksta tokių panašių žinių, kuriems norisi daugiau sužinoti, kurie gali pasidalinti savo patirtimi. Rašykite mielai padiskutuosiu. Draugų komandoje kažką pasiekti lengviau. Užsakinėsiu 2022m. žiedus, jeigu kas norite į kompaniją – rašykite, daugiau užsisakant bus pigiau. Dėkui.
Email: goncas001@yahoo.com
Facebook: Baltas Balandis
P.S. Dalintis informacija pageidautina, bet šią informaciją skelbti kituose puslapiuose be mano sutikimo draudžiama.

Taisyklingas naminių paukščių žiedavimas pagal veisles (žiedų mm pagal rūšis)

12 minčių apie “Taisyklingas naminių paukščių žiedavimas pagal veisles (žiedų mm pagal rūšis)

  1. Ačiū, labai gera ir reikalinga informacija. Turiu prisipažinti, kad nesiseka sužieduoti paukščių, kalakutai pametė žiedus visi metų bėgyje, vištos vienos pametė, o kitoms įaugo į kojas, teko nuimt. Balandžių nežieduoju. Iš tiesų, manau būtų gera reikalinga paslauga, kad žinovas sužieduotų garantuotai. Gal ne vien man taip nesiseka

    1. Greičiausiai žiedai kalakutams buvo per dideli, netinkamo skersmens, o vištoms kaip rašote įaugo į kojas atvirkščiai buvo per maži. Todėl reikia pagal veisles pažiūrėti, kad būtų tinkamo skersmens žiedas. Tokios kaip paslaugos tikrai nereikia, nes augintojas privalo pats išmokti žieduoti. Nėra taip sudėtinga, tik trupučio praktikos, bet svarbu pasirinkti tinkamo dydžio žiedus.

  2. Labai aciu,labai naudinga informacija!Butu dar sauniau,kad atsirastu,kas tuos ziedukus parupina ir suteikia galimybe isigyti!Sekmes Jums!

  3. Paštinius balandžius žieduoju apie 8 dieną išsiritus. Priklauso nuo jauniklio stambumo. Nemokant nelabai pavyktų. Jei anksčiau žiedosime- nukris ,pasimes žiedas, jei vėliau- neužmausime. Aš sutepu koją aliejum ir su plona plunksna ištraukiu pirštą . Tikriausiai visi taip daro. 🙂

    1. Nežinau ką turėjote galvoje, bet apie spalvas ir jų reikšmę užsiminiau. Pakartoju Jums: “Žiedų spalvos. Dar svarbu, jog laikomasi tam tikros nustatytos tvarkos, jog kiekvienais metais žiedai išleidžiami tam tikros spalvos., pavyzdžiui, 2018 mėlynos, 2019 m. žalios, o 2020 m. bus pilkos spalvos.” 🙂

        1. Tikriausiai klausiate apie žiedų spalvą 2021 metais numatyta baltos spalvos žiedai, 2022 juodos, o 2023 geltonos spalvos žiedai. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų