Lankydamiesi paukščių ir gyvūnų parodose jau tikriausiai pastebėjote, jog narveliai yra papuošti kažkokiais baltais lapeliais – kortelėmis. 🙂 Tokios kortelės dedamos ne dėl grožio. Ant jos užrašytas veislės pavadinimas lankytojui suteikia bazinę informaciją apie eksponatą. Dar kitaip tokios kortelės vadinamos – vertinimo kortelėmis. Teisėjas būtent šiame svarbiame lapelyje pažymi įvertinimą balais ir detaliau nurodo gyvo eksponato trūkumus, privalumus. Aš vadinsiu, gyvūną narvelyje eksponatu, nes tiesiog suprantamiau.
Vertinimo kortelės gali būti dviejų rūšių.
-
Pirmojo tipo. Minusuojami baudos balai.
-
Antrojo tipo. Privalumai, pageidavimai ir trūkumai parašomi raštu.
{Nuotraukas su vertinimo kortelių pavyzdžiais, pridedu pačioje pabaigoje.}
Greičiausiai, dėl to, jog pirmajame variante iš pirmo žvilgsnio matomi balai už trūkumus ir nėra nurodoma jokios tobulėjimo krypties atsirado antrasis vertinimo kortelių tipas. Pirmiausiai pagiriamas gyvūnų augintojas, nes parašomi privalumai, pageidavimai, o tik galiausiai pažymimi trūkumai. Kuris vertinimo kortelių tipas bus naudojamas, tai priklauso nuo organizatorių, dalyvių ir teisėjų pageidavimų.
Manau, jog viso šio gyvūnų lyginimo – vertinimo tikslas nėra išbrokuoti, surasti paukščių trūkumus, o atvirkščiai žmones skatinti auginti kokybiškesnius labiau atitinkančius pagal standartus paukščius, dirbti veislinį darbą.
Jeigu balandžiai vertinimui dažniausiai parodose eksponuojami po vieną narveliuose, tai naminiai paukščiai gali būti talpinami poromis ar šeimomis viename narvelyje. Tai man buvo pakankamai nauja, nes tokia maišatis, kai narvelyje tarkime matau keletą vištų, o aš visuomet įpratęs matyti tik vieną įvertinimą. Ant tokio narvelio dedama tiek kortelių, kiek yra jame paukščių. Tačiau bent jau pas balandžius gali ir voljeras gauti bendro vaizdo įvertinimą, tai yra paskirtas bendras balas už visus. Dėl naminių paukščių greičiausiai rekomendacija eksponuoti po vieną arba poromis. Tokiu atveju sprendžiant apie paukščio kokybę nereikia galvoti, kuri kortelė kuriam priklauso. Žinoma, jeigu leidžia parodos organizatorių galimybės.
Balandžiai dažniausiai eksponuojami parodose narveliuose po vieną.
Naminiai paukščiai gali būti narveliuose eksponuojami po vieną, poromis arba šeimomis. Pavyzdžiui, šiame narvelyje matome vieną porą. Jeigu ant to pačio narvelio uždėtos vertinimo kortelės. Viena kortelė bus su gaidžio įvertinimu, o kita kortelė – vištos.
Mano manymu, paukščių augintojui itin svarbu suprasti kaip organizuojamas parodos paukščių vertinimas. Tik suprasdamas vertinimo sistemą, principus gali įdomiau apžiūrėti parodą ir pristatomus paukščius.
Kortelėse surašyti vertinimo balai.
97-100 balai – išskirtinis (excellent)
96 balai – puikus (outstanding)
93-95 balai – labai geras (very good)
91-92 balai – geras (good)
90 balų – patenkinamas (sufficient)
0-89 balai – nepatenkinamas (not sufficient)
0 balai – nevertinamas (not judged)
Kalbėjau su gerbiamu naminių paukščių teisėju iš Slovakijos Peteriu Žuffa. Anot jo veisti galima iš bet kurio gyvūno, kuris gavo daugiau negu 90 balų. Tačiau jeigu paukštis diskvalifikuotas už veislės trūkumus ir neatitinka standarto, o teisėjas norėdamas paskatinti augintoją tokiam paukščiui suteiktų bent minimalius balus, tai būtų labai rimtas teisėjo kvalifikacijos pažeidimas. Nes ką tai reikštų praktiškai? Augintojas gauna įvertinimą ir šansą veisti iš brokuoto veislės atstovo, o kaip žinome prastas dažniausiai duoda palikuonis su defektais.
Dar noriu sugrįžti prie teiginio, jog galima veisti, jeigu gyvūnas gavo daugiau negu 90 balų, manau, jog tai gerbiamo teisėjo taktiškumas ir diplomatiškumas. Aišku aš dar neišmanau tiek daug apie naminių paukščių veisimą, bet galvoju, jog auginti iš geros veislinės medžiagos pasiekti rezultatą galima daug greičiau negu auginti iš prasčiausius įvertinimus gavusių. Veisti ir auginti tikrai galima, bet ar turime pakankamai laiko, ar užteks gyvenimo auginant iš prasčiausių egzempliorių užauginti čempioną? Žinoma, gali būti situacijų, kai paukščiai yra retos rūšies ir pasirinkimo auginti iš ko nėra. Kryptingas veisimas daug dėmesio ir pastangų reikalaujanti veikla.
Nuotraukoje. Susitikti su žinomu naminių paukščių teisėju Petter Žuffa iš Slovakijos (viduryje) atvyko Latvijos atstovė Katerina Kasatkina ir Estijos atstovas Janek P.
Aš esu ne vieną kartą girdėjęs labai teigiamų atsiliepimų apie Vokietijos paukščių laikytojus, kai nuvažiavę lietuviai prašo parduoti paukščių, kurie yra mūsų akimis tikrai vertingi, bet yra lyg ir keletas trūkumų. Vokietis atsisako griežtai parduoti, nors lietuvis piniginę jau atvėręs, bet paukštis griežtai keliauja į sriubą. Galbūt todėl Leipcigo paroda stebina ne tik gyvūnų įvairove, bet ir jų įvertinimais bei kokybe.
Diskutavau su vienu žinomu kovinių vištų augintoju, kurio teigimu jeigu paukštis Lietuvos parodoje gavo 97 balus, tai Vokietijoje jis tegali gauti vos 91-92, nes pirmiausiai teisėjas išsirenka geriausią veislės eksponatą parodoje, o tada pagal jį įvertina likusius. Aš visiškai nesutikau su šiais teiginiais, bet sukėlė man įvairių pamąstymų. Todėl klausimą uždaviau tam pačiam teisėjui Petter Žuffa. Kaip ir pats maniau, anot jo įvertinimas kardinaliai skirtis neturėtų, kadangi vertinama pagal tą pačią sistemą. Bet vertinimo paklaidą gali nulemti metų laikas, pasikeitusi paukščio kondicija ir įvairios kitos aplinkybės.
Aš turiu priminti visiems, jog yra bendri reikalavimai vertinant paukščius, kurie mums pradedantiesiems gali pasirodyti kaip labai lengvabūdiški. Pavyzdžiui, jeigu paukštis jaunas ir nesubrendęs pastačius jį į parodą nereikia tikėtis, jog bus puikus įvertinimas. Dėl to, kad dar formuojasi jis greičiausiai nebus visai nevertinamas. Žinoma, reikia pasakyti, jog kalbant apie Lietuvos ir Vokietijos parodas, paukščių teisėjai gali būti lietuviams daug, daug atlaidesni ir pakelti balus, motyvuodami, jog augintojai neprarastų entuziasmo ir augintų daugiau. Yra viena vertinti ir išrinkti čempioną iš atneštų 6 vienos veislės atstovų ir yra kita padėtis vertinti čempioną iš 600 tos pačios veislės.
Be sutikimo draudžiama tinklapio turinį skelbti kitose svetainėse
Daugiau negu pusę gyvenimo auginu balandžius, o naminius paukščius vos treji metai, mielai susipažinčiau su žmonėmis, kuriems trūksta informacijos, kuriems norisi daugiau sužinoti ar kurie gali pasidalinti savo patirtimi. Rašykite mielai padiskutuosiu. Draugų komandoje kažką pasiekti lengviau. Dėkui.
Email: goncas001@yahoo.com Facebook: Baltas Balandis
Pirmojo tipo vertinimo kortelė.
Antrojo tipo vertinimo kortelė.
Pirmojo tipo vertinimo kortelė.