Augalai nuskabomi, daržai nualinti, kiemai iškasti duobėmis. Paukščių išmatos supa namus ir gatves, į kurias įsibrovėliai paukščiai verčia salų gyventojus maldauti nutraukti kančias dėl visur užsiveisusių laukinių vištų.
Havajuose laukinių vištų problema – apie tai diskutuojama visur – nuo miestų tarybų iki valstijos įstatymų leidžiamosios valdžios.
Sulaukiame tiek daug el. laiškų ir telefono skambučių iš visos valstijos, ne tik mūsų rajone“, – „The Washington Post“ sakė Havajų valstijos senatorė Bennette Misalucha.
Laukinės vištos, kurių tėvynė nėra Havajai, Oahu ir Kauai salose tapo tam tikra dalimi, simboliu. Jų buvimas atsispindi turizmo sektoriuje: ant prietaisų skydelio, lėlės, magnetai su vištomis ir kitos turistinės smulkmenos. Tačiau jų populiacija – kai kuriose vietose siekia tūkstančius – privertė kaimynus maldauti nutraukti ausis rėžiančius paukščių klyksmus.
Praėjusią savaitę Honolulu miesto tarybos posėdyje miestas pateikė ataskaitą, kad išleido beveik 7000 USD spąstams penkiose srityse. Tačiau sugavo tik 67 viščiukus, kiekvieno paukščio gaudymas kainavo apie 104 USD – miesto klientų aptarnavimo departamento direktorė Kimberly Hashiro teigė, kad agentūra tikisi sumažinti ir išplėsti programą kitose srityse.
„Reikia skirti daugiau laiko, kad surastume tinkamas vietas ir pamatytume, kaip efektyviai išleidžiamos lėšos“, – posėdyje sakė Hashiro. „Gavome daug atsiliepimų iš bendruomenės, kuri yra gana susiskaldžiusi. Tai, žinote, yra nuomonių „Palikite vištas ramybėje“ ir „Atėjo laikai“ iki „Ar mums tikrai reikia tam išleisti lėšų?
Laukinės vištos turi gilias šaknis Havajuose. Kraštotyra teigia, kad jie yra 1992 m. uragano Iniki sunaikinimo pasėkmė, kuris sunaikino vištides ir į lauką paleido vištas, rezultatas. Remiantis 2015 m. atliktais tyrimais, atrodo, kad jie yra protėvių raudonųjų džiunglių paukščių, polineziečių į salą atvežtų daugiau nei prieš 800 metų, palikuonys, kurie tada poravosi su pabėgusiomis vištomis.
Tačiau pastaraisiais metais laukinių vištų skaičius labai išaugo, sako gyventojai, o suvaldyti įkyrias išdaigas tapo neįmanoma užduotimi.
„34 metus gyvenau Ramiojo vandenyno Palisadesuose ir stebėjau nekontroliuojamą laukinių viščiukų dauginimąsi savo kaimynystėje, taip pat visose Pearl City gyvenamosiose ir verslo įstaigose“, – liudijime valstijos senatui rašė vienas gyventojas. „Giedojimas prasideda saulėtekio metu ir tęsiasi visą dieną iki sutemų. … Mūsų kažkada rami ir jauki kaimynystė jau seniai pamiršta.
„Pastaraisiais metais dėl laukinių vištų paplitimo tapo neįmanoma auginti daržovių ar maistinių kultūrų“, – tikino kitas gyventojas. „Daugelis laukinių vištų sulesa sėklas vos pasėjus ir sudoroja bet kokius augalus, kurie pradeda augti. Pasirodė, kad visos pastangos bergždžios užtverti tvorą, tinklelį ir pan.
Kas atsakys į skundus, priklauso nuo viščiukų buvimo vietos. Valstybinės agentūros reaguoja į pranešimus apie paukščius valstybinėse mokyklose ar valstybiniuose parkuose. Kalbant apie namus, pareigūnai nelabai ką gali padaryti, išskyrus rekomenduoti gyventojams pateikti skundą miesto tarybai arba kreiptis į laukinių gyvūnų tarnybą.
Parengta pagal „The Washington Post“