Bramai karališkoji vištų veislė

Paukščių parodoje „Urme“ daug dėmesio sulaukė didžiulis Bramų gaidys tikras vištų karalius. Irmanto ir Aušros Švedarauskų užaugintas paukštis. „Oho koks didžiulis gaidys!“. „Vos telpa narvelyje“. „Eik Tu sau“- aikčiojo praeiviai. Iš tiesų ši vištų veislė viena iš didesnių su Bramais konkuruoti gali nebent Džersio milžinai.

Irmantas ir Aušra Švedarauskai pažintinėje paukščių parodoje “Urme”
Irmanto ir Aušros Švedarauskų Bramų veislės gaidys pažintinėje paukščių parodoje “Urme” 2022

Paukščių augintojai Bramus įvardija kaip elegantiškus paukščius, kurie juda su malonumu ir turėdami tikslą, todėl ne veltui kartais vadinamos „karališkąja vištų veisle“. Bramai kilę iš Indijos. Europoje pirmą kartą buvo įvežti 1852 m. iš Šiaurės Amerikos. Pirmiausiai vadinti „čitagong“ arba „šanchajais“.

Bramų veislės vištos puikiai papildo bet kurį pulką, gali netgi apsaugoti nuo mažesnių plėšrūnų. Bramai labai ramios ir pasitikinčios vištos. Labai tolerantiškos, todėl susidraugaus ir sugyvens su kitomis veislėmis.

Jūsų nuostabai iki atsirandant industrinei, pramoninei paukštininkystei iki 1930 m. Bramai buvo vieni geriausių paukščių valgymui ant patiekalų stalo.

Bramai viena didžiausių vištų veislių. Paukščiai įspūdingi. Nepaisant dydžio, jie labai švelnūs ir nėra labai reiklūs, todėl tinka auginti ir pradedantiesiems augintojams.

Paukščių draugijos nario Vaido Bataičio Bramai

Dar faktas apie Bramus, kad tinkamai auginami paukščiai deda kiaušinius vėsesniais mėnesiais. Gali dėti visą žiemą ir sumažinti kiaušinių skaičių atėjus pavasariui. Veislės privalumas, nes kitos veislės tik pradeda dėti pavasariui įpusėjus.

Bramų charakteris labai ramus. Įvardijama kaip viena iš ramesnių veislių, nėra kovingi. Bramai dažniausiai tylūs ir nekelia daug triukšmo. Ideali veislė miesto vietovėse kur kaimynai piktesni ir mažiau pakantūs gaidžių giedojimui. Dėl savo svorio sunkiai skraido ir pusės metro tvorelė turi juos sulaikyti nuo daržo.

Kaip rašoma literatūroje: „Vištų laikysena statmena. Kūnas platus, stambus ir aukštas. Nugara gana trumpa, pasibaigianti žemai laikoma uodega. Uodega trumpa, laikoma išskleista. Kadangi vištų kūnas labai platus, tai žiūrint iš užpakalio uodegos forma labiau panaši į pasagą, o ne į V raidę. Sparnai labai priglausti prie kūno. Bramų kaklas trumpas, gausiai apaugęs plunksnomis. Lyginant su didžiuliu kūnu, galva atrodo maža. Kaukolė labai plati, todėl antakių lankai išsikiša nedaug. Skiauterė maža, žirnių ankšties formos, su trimis išilginėmis raukšlėmis. Pabarzdės trumpos, tarp jų kabo plunksnuota odos raukšlė – gūžys. Geltonos kojos apaugusios plunksnomis. Plunksnos auga net ant pirštų, todėl pėda atrodo didelė ir išdribusi”.

Kiaušinių skaičius per savaitę 3-4 vnt. Kiaušinių dydis gana mažas kartais gali būti ne didesni kaip nykštukinių vištų veislių. Kiaušinių spalva: ruda.

Veislės gal vienas iš trūkumų, kad paukščiai ilgai bręsta ir pradeda dėti tik nuo 7 mėnesių. Iki pusantrų metų gaidys dar nėra visai suaugęs. Vienam gaidžiui pakaktų 2-3 vištų.

Gaidžių svoris: 5-5,5 kg

Vištų svoris: 4.5 kg

Gali gyventi ilgiau negu 8 metus.

Parengė LIETUVOS DEKORATYVINIŲ IR VEISLINIŲ PAUKŠČIŲ AUGINTOJŲ DRAUGIJA Linas Petraška

BRAMUS auginančių narių kontaktai:

Aušra ir Irmantas Švedarauskai, Bramai Tel. +370 671 89132

Vaidas Bataitis, Bramai Tel. +370 686 56821

Rolandas Pauža, Bramai Tel. +370 615 28285

Adas Gribauskas, Bramai Tel. +370 605 24079

Laima Milovančevičė, Bramai, Ignalinos r. Dūkštas Tel. +370 686 60657

Elena Griščenko, Bramai, Tel. +370 620 90969

Nariai, kurie auginate Bramus ne vieną sezoną ir norite čia palikti numerį – parašykite pauksciudraugija@gmail.com

Bramai karališkoji vištų veislė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų