Pirmasis paukščių gripo atvejis Lietuvoje 2022 metais

Užfiksuotas gulbei nebylei Kaune Nemuno pakrantėje. Situacija privers įsitempti ir imtis atsargumo priemonių visiems Lietuvos paukščių augintojams. Primename, jog galite paskaityti apie paukščių gripą ir prevenciją paukščių draugijos parengtoje medžiagoje.

Paukščių gripas, prievolės ir rekomendacijos: mažiems naminių paukščių augintojams. Parsisiųsti>>

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute gulbei nebylei patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo H5N1 potipio virusas. Nugaišusi gulbė rasta praėjusią savaitę Nemuno pakrantėje Kaune. Tai pirmas atvejis šiais metais Lietuvoje, kai paukščių gripas nustatytas laukinėje gamtoje.

„Apie pastebėtą gulbę Nemuno pakrantėje tarnyboms pranešė neabejingas pilietis. Šioje vietovėje – netoli M. K. Čiurlionio tilto – gausiai būriuojasi vandens paukščiai, o gyventojai mėgsta juos lesinti. Nors tikimybė, kad virusas per kontaktą nuo gaišenos galėjo patekti žmonėms ar naminiams paukščiams yra beveik nulinė, tačiau grėsmė, kad atšilus orams virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais į paukščių ūkius yra labai didelė. Todėl laboratorijoje atidžiai tiriame visus rastus nugaišusius paukščius ir raginame visus paukščių augintojus stiprinti ūkių stebėseną bei saugumą“, – perspėja VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėja Vilija Grigaliūnienė.

VMVT primena paukštininkystės ūkiams ir pavienių paukščių augintojams, kad paukščių migracijos laikotarpiu įsigalioja tam tikri draudima i– nurodoma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).

Paukščių laikytojams patariama:
• nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti,
• laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų,
• apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti VMVT teritorinius padalinius, kurių kontroliuojamose teritorijose laikomi naminiai paukščiai.

„Labai svarbu, kad patys paukščių laikytojai suprastų artėjančią grėsmę. Labai patogeniškas paukščių gripas jau Lietuvoje, ir tikėtina, kad tai nebus vienintelis atvejis. Dėl didelės paukščių koncentracijos Nemune ties Kaunu, virusas gali plisti ir toliau. Labai svarbu apsaugoti naminių paukščių ūkius, nes virusui patekus į paukščių laikymo vietas, ekonominiai nuostoliai bus didžiuliai. Kiekvienas augintojas atsako už savo laikomų paukščių sveikatą“, – pabrėžia V. Grigaliūnienė.

Gyventojai, pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas, prašomi apie tai pranešti teritoriniam VMVT padaliniui arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403. Nedelsiant į jūsų nurodytą vietą atvyks VMVT inspektoriai ir atrinks mėginius dėl paukščių gripo tyrimo.

Pirmasis paukščių gripo atvejis Lietuvoje 2022 metais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų