Kaip iš kiaušinių išperinti daugiau vištelių negu gaidelių?

Kaip atrinkti kiaušinius, jog išsiristų daugiau vištelių negu gaidelių? Kaip atskirti kiaušinius pagal formą ar didumą? Teko visokių metodų ir būdų sužinoti iš Lietuvos paukščių augintojų, todėl pagalvojau gal ir kitiems bus įdomu žengiantiems paukštininkystės keliu, tuo labiau, kad ir perėjimo sezonas.
Liaudiški ir senolių patarimai:
  • Reikia rinkti kuo apvalesnius vištų kiaušinius. Kuo apvalesnis kiaušinis, tuo didesnė tikimybė, jog išsiris vištelė.
  • Kuo senesnis gaidys – tuo vištelių daugiau.
  • Jeigu gaidys turi mažai vištų, tai iš kiaušinių daugiausiai sulauksime gaidelių ir atvirkščiai.
  • Peršvietus kiaušinį, stebėti kurioje vietoje yra susidaręs oro tarpas. Jeigu smaigalyje – gaidelis, jeigu šone – vištaitė.
  • Pirštu braukiant per kiaušinio galą, pirštas lyg nukrenta, staigiai leidžiasi žemyn – tai bus gaidelis. O jeigu pirštas tolygiai leidžiasi kiaušinio paviršiumi – bus vištelė.
  • Prie siūlo pritvirtinkite adatą ir porai minučių pakabinkite virš kiaušinio. Manoma, kad jeigu adata judės sukamaisiais judesiais – išsiris jauna vištaitė, o jeigu pirmyn ir atgal – gaidelis.
  • Sukryžmintos skirtingų vištų veislės duos daugiau gaidžiukų negu vištelių.

Manoma, kad temperatūra inkubacijos metu neturi reikšmės paukščių lyčiai. Tačiau gali turėti įtakos viščiukų lyties išsiritimui. Gaidžiukų embrionai yra mažiau atsparūs temperatūrai negu vištelių. Aukštesnė temperatūra gali sunaikinti kiaušinius, kuriuose yra gaidelių embrionai. Iš tokio perėjimo gali išsiristi didesnis procentas vištaičių.

Peržiūrėjau taip pat ką sako mokslas ir tyrimai:

Problema viščiukų lyties nustatymas labai aktuali pramoniniams paukštynams. Vien tik Vokietijoje kiekvienais metais sunaikinami 45 milijonai tik išsiritusių mažų gaidelių. Daugiau negu 300 milijonų Europoje.

Tik 2018 m. po eilės metų ir milijonų eurų investicijų grupė mokslininkų Vokietijoje surado būdą kaip nuspėti paukščiuko lytį prieš jam išsiritant. Fermeriai galės nustatyti viščiuko lytį po 8 dienų inkubacijos. Proceso metu lazeris pradegina kiaušinyje ne didesnę kaip 0,3 mm skylutę. Neinvaziniu būdu paimamas skystis ir dedamas ant žymeklio. Pagal gautos spalvos rezultatą yra žinoma viščiukų lytis. Vyriškos lyties kiaušinius bus galima panaudoti kitų gyvūnų maitinimui, o moteriškos lyties palikti išsiristi. Peržiūrėjus video bus aiškiau.

VIDEO. Vokietijos “SELEGGT” viščiukų lyties atpažinimo technologija.

Toks lyties nustatymo procesas paprastas ir paklausus. Kadangi tokios technologijos naudojimas peryklose gali pašalinti viščiukų skerdimo poreikį.

Kai kurios šalys planuoja uždrausti viščiukų gaidelių naikinimą. Viena pirmųjų tą padaryti ketina Prancūzija 2022 metais.

Pabaigai reikia paminėti, jog kiaušinių dydį, formą lemia ir pati paukščio veislė. Pagal mokslą turėtų išsiristi 50/50 gaidelių ir vištelių, tačiau jeigu turite savo pasiteisinusį metodą kodėl turėtumėte jo atsisakyti. 🙂

Kokie būdai Jums pasiteisina išperinti daugiau vištelių negu gaidelių?

Informaciniai šaltiniai:
https://www.euronews.com/
http://www.seleggt.com/
Iliustracija: https://www.alibaba.com/product-detail/Chicken-Table-Eggs-Fertilized-Hatching-Eggs_50031768190.html

  

Kaip iš kiaušinių išperinti daugiau vištelių negu gaidelių?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų