Ar galima vištas išmokyti lietuvių kalbos?

Sakoma, jog per šventes nutinka stebuklų ir gyvūnai pradeda kalbėti. Todėl pabandysiu šiek tiek pasiaiškinti apie naminių paukščių kalbą, komunikaciją, nes dar nelabai ją suprantu. O kad paukščiai komunikuoja vieni su kitais, tai dažnas pastebėjome. Pavyzdžiui, kad pašto balandis protingas paukštis tuo ir pats įsitikinau, laukdamas jų grįžtančių iš Vokietijos. Ryte paleidžiami Vokietijoje, o į Lietuvą parskrenda vakare, įveikia 800 km, o tam tikrai reikia gebėjimų, navigacinių įgūdžių ir ištvermės. O vištos tos kur pas močiutę kaime grūdus lesa irgi gali turėti kažkokį intelektą? Kažkaip sunku patikėti, o kaip yra iš tikrųjų?
Pasirodo, jog mokslinėje studijoje atliktos Lori Marinos apie vištų pažinimą, emocijos ir elgesio apžvalgą teigia, jog vištos turi labai panašius gebėjimus kaip ir kiti paukščiai, tik jų gebėjimai yra smarkiai visuomenės nuvertinti. Tokios išvados nustebino ne tik prie tyrimo prisidėjusius studentus. Priežastys gali būti įvairios, tačiau viena jų, kad vištos kaip paukštis labai jau įprastas. Populiariausias žmogaus maistas iš gyvūnų užaugintų fermose taip pat yra būtent vištos (pasaulyje suvartojama per 19 bilijonų, antroje vietoje galvijai). O valgydami žmonės sumenkina bet kokio gyvūno jautrumą ir supratimą, nes tai yra tiesiog maistas arba produktas prie kurio nereikia prisirišti ar galvoti.
Grįžtant prie temos apie paukščių kalbą ir komunikaciją. Vienas paukštis sugeba perduoti informaciją kitiems. Mokslininkai nesutaria dėl gyvūnų kalbos gylio ir sudėtingumo, žmonių kalba unikali, o gyvūnų siunčiami signalai dažniausiai  nevalingi susiję daugiau su emocine būsena. Labiausiai nustebino tyrimo rezultatai, kad vištos gali turėti socialinį ir emocinį jautrumą. Teigiama, jog vištos gali mokytis viena iš kitos ir net padaryti keletą strateginių žingsnių. Jų emocijos gali būti paveiktos kitų paukščių nuotaikos, o tai ir yra paprasčiausia psichologijos forma – empatija, taip teigia Lori Marina savo mokslinėje studijoje. Nustatyta, jog vištos turi stiprią socialinę grupės struktūrą ir skleidžia mažiausiai 24 skirtingus garsus.
Pagrindinė “vištų kalba”, kuri tikriausiai jau daugeliui žinoma.
Rytinis pasisveikinimas – gaidžių giedojimas.
Turi vidinį laikrodį su saulės patekėjimu, tai tam tikras dienos ritualas. Iš tikrųjų tai įspėjamasis signalas, kuris praneša apie užimtą teritoriją kitiems gaidžiams.
Pavojaus signalai
Gaidžiai turi specialius garsus, kuriais įspėja vištų pulką, kai jie pastebi pavojų. Nustatyta, jog yra skirtingi signalai plėšrūnams, kurie pasirodo ant žemės ir puolantiems iš dangaus vanagams.
Kvietimas susirinkti pulkui
Jeigu gaidelis suranda ką nors skanaus, jis savo vištų pulką šaukia taip pat specialiu garsu.
Padėjus kiaušinį.
Padėjusios kiaušinį vištos taip pat pasigiria ir kudakuoja.
Vištos perekšlės
Vištos perekšlės skleidžia ypatingus garsus, kai moko savo viščiukus kas tinkama lesti, o kas ne.
Teigiama, jog galima pasirinkus žodį ir kiekvieną kartą jį naudojant lesinant vištas galima išmokyti elementarių komandų. Lietuviškas žodis ir gaunamas maisto atlygis padeda motyvuoti. Atrodo, jog būsiu nuvertinęs vištų sugebėjimus.
Tačiau būtent žmonės, kurie augina veislinius paukščius ir vištas, tikriausiai yra pastebėję daug įdomių dalykų. Tarkime žvelgiant iš šalies atrodo, jog visi augintojo vienodos spalvos balandžiai arba vištos yra identiški. Ir labai sunku atskirti vieną nuo kito. Bet patyrusiam augintojui kiekvienas balandis, kiekviena višta turi savo asmenybę ir charakterį. Kiekvienas paukštis skirtingas, turi savo pomėgius ir savo vietą paukštidėje ar balandinėje.
Gal kas augindami pastebėjote kokių nors įdomių dalykų, kurie nustebino? Ar surandate būdą kaip su savo paukščiais susikalbėti? Būtų įdomu sužinoti, parašykite į email arba komentaruose.
Beveik visą gyvenimą auginu balandžius, o naminius paukščius vos treji metai, mielai susipažinčiau su žmonėmis, kuriems trūksta informacijos, kuriems norisi daugiau sužinoti ar kurie gali pasidalinti savo patirtimi. Rašykite mielai padiskutuosiu. Draugų komandoje kažką pasiekti lengviau. Dėkui.
Email: goncas001@yahoo.com   Facebook: Baltas Balandis
 
Įrodymai, kad ir višta gali turėti talentą. Pasirodymas Amerikos TV laidoje.
 
Gieda įvairių veislių gaidžiai
 
Įdomus video: vištų ir kitų gyvūnų garsų pamėgdžiojimas.
Ar galima vištas išmokyti lietuvių kalbos?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų