10 patarimų paukščių augintojams prieš žiemą

Artėja šaltasis periodas, kuris galbūt kai kuriam pradedančiajam vištų augintojui gali šiek tiek sukelti nerimo. Tačiau jei darbus susiplanuosite ir pasiruošite tam, didelių sunkumų žiemos metas nesukels.

1. Patikrinti paukščių laktas
Žiemą vištos dažniau būna paukštidėje, tupinėdamos ant laktų ar tiesiog daugiau laiko praleidžia lesiodamos viduje. Reikėtų patikrinti ar laktos tvarkingos, patogios (netinka plokščios, kampuotos), o gal po vasaros prieauglio jų nepakanka (vienas metras daugmaž penkioms vištoms).

2. Lesinti ir vakare
Jei esate linkę lesinti vištas tik rytais, žiemą reiktų duoti joms lesti ir vakare, kad gautų papildomų kalorijų, kas pagreitintų medžiagų apykaitą ir pakeltų paties paukščio temperatūrą. Taip naktimis joms bus lengviau pakęsti šaltį. Į racioną galite papildomai įtraukti didesnį kiekį kaloringesnių traiškytų kukurūzų.

3. Pasiruoškite žvyro atsargų
Pasirūpinkite, kad turėtumėte prieinamų žvyro atsargų, kai užšals žemė, nes jis būtinas jų virškinimui. Norėdami paskatinti aktyvumą, pakabinkite daržovių (kopūstą, moliūgo ar cukinijos gabalą) aukščiau, taip jos turės užsiėmimą, jei joms reikės dar ir pasišokėti norint pasiekti skanėstą.

4. Storesnis kraiko sluoksnis
Norėdami sutaupyti laiko, galite naudoti storesnį kraiko sluoksnį, taip rečiau reikės valyti, vištos turės ką veikti kapstydamosi, o ir bus šilčiau nuo grindų. Be abejo reikia kartas nuo karto patikrinti ar kraikas sausas ir nėra labai užterštas. Drėgnas kraikas gali pradėti pelyti, o pelėsio sporos sklisti į aplinką. Kas nėra gerai. Iš praktikos galiu pasakyti, kad kraikui labiausiai pasiteisino stambios medžio drožlės, smulkinti šiaudai (ne šienas) ir durpės.

5. Apsaugoti nuo graužikų ir plėšrūnų
Prieš kreikiant reikia atlikti kruopštų rudeninį vištidės valymą, patikrinti ar nėra graužikų skylių. Aptikus reikia užtaisyti ir graužikus naikinti. Jei renkatės nuodus, atkreipkite dėmesį, kad vištos mielai sugauna peles, tad jei išlįs kokia apkvaitusi, višta irgi gali apsinuodyti. Taip pat šis metodas netinka, jei turite kitų naminių gyvūnų, kaip katės ar šunys. Atkreipkite dėmesį ar neatsirado naujų išorės apsaugos pažeidimų, jei reikia saugotis nuo plėšrūnų. Patikrinkite, ar vištidė tinkamai izoliuota, langai, durys. Pavyzdžiui, pas mane apšiltinimo medžiagą vietomis išpešiojo laukiniai paukšteliai ar tie patys graužikai.

6. Šiaudų atsargos
Turėkite šiaudų atsargų. Lauko aptvare prisnigus galėsite pamesti šiaudų bent ties įėjimais į vištidę, suveiks kaip šiokie tokie kilimėliai sniegui nuo kojų nubyrėti. Tokie sniego gniutuliukai ypač dažnai pasitaiko vištoms plunksnuotomis kojomis. Dar vienas išbandytas reikalas – labai primityvus savotiškas inspektas, jos mėgsta praustis jame jei pasitaiko saulėta diena. Ten galima žiemos metu ir sauso žvyro papilti.

7. Šildomos girdyklos
Vanduo. Jei tik galite sau leisti, investuokite į šildomas girdyklas. Jos palengvins gyvenimą ir jums, ir vištoms.

8. Vazelinas skiauterėms
Jei laikote vištas didelėmis skiauterėmis ir auskarėliais, turėkite pasiruošę taukų arba vazelino. Esant žemesnei temperatūrai, kas vakarą patepkite, kad nenušaltų.

9. Apšvietimas kiaušinių dėjimui
Jei norėsite tamsiuoju laikotarpiu suaktyvinti kiaušinių dėjimą, turėsite papildomai apšviesti patalpą, kad šviesu būtų 15valandų. Apgalvokite, kaip tai patogiausiai įgyvendinti. Papildomai apšviesti turėtumėte anksti ryte, o ne vakare. Patartina, kad vakare vištos patirtų palaipsnį naturalų šviesos mažėjimą, kad įsitaisytų miegoti.

10. Papildomas šildymas
Kai kurie augintojai renkasi papildomai šildyti patalpas, ypač, į tai reiktų atkreipti dėmesį, jei auginate sultonų ar bantamines veisles. Auginant standartinių veislių vištas, ar šildyti, ar ne- kiekvieno pasirinkimas ir yra įvairiausių būdų, bet aš nepropaguoju. Beje, ar žinote, jog vidutinė višta skleidžia tiek šilumos, kiek 10 vatų lemputė?

Genovaitė Petrulevičiūtė iš naminių paukščių gyvenimo
https://www.facebook.com/Is.naminiu.pauksciu.gyvenimo

LIETUVOS DEKORATYVINIŲ IR VEISLINIŲ PAUKŠČIŲ AUGINTOJŲ DRAUGIJA

10 patarimų paukščių augintojams prieš žiemą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Į viršų